Община Бургас подписа договор за изграждане на втората клетка на депото в Братово
Община Бургас проведе тръжна процедура и сключи договор за изпълнение на Фаза 2 от експлоатацията на регионално предприятие за управление на отпадъците „Братово – запад“. Това съобщиха от общинския пресцентър.
Процедурата включва проектиране и изграждане на Клетка №2 на депото, ретензионен басейн за инфилтратни води РБ 2, довеждаща и обслужваща инфраструктура на Клетка 2, отводнителна площадкова инфраструктура за бъдещата Клетка №3, реконструкция и разширение на пречиствателна станция за отпадни води.
След съгласуване на инвестиционния проект, строителството ще се извърши за срок от 360 календарни дни. Същевременно ще бъде изготвен и технически инвестиционен проект за рекултивация на Клетка 1, който да бъде изпълнен след нейното закриване.
Стъпките за осигуряване на допълнителен капацитет и разширяване на регионалното депо за смесени битови отпадъци „Братово – запад“ бяха предприети още през 2019 година от Регионалното сдружение за управление на отпадъците – регион Бургас.
С изграждането на Клетка 2 ще се осигури полезен обем за 518 510 кубически метра отпадъци. Едновременно с това ще бъде осигурена необходимата инфраструктура за екологосъобразно третиране на цялото количество неопасни отпадъци, генерирани на територията на общините от Регион за управление на отпадъците – Бургас, включващ общините Бургас, Камено, Айтос, Карнобат, Несебър, Поморие, Руен, Средец и Сунгурларе.
Увеличаването на капацитета на депото е продължение на Фаза 1, финансирана от Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013 г., в рамките на която е изградена първа клетка и цялата инфраструктура на регионалното съоръжение.
Финансирането на обекта се извършва от деветте общини пропорционално, на база депонираните в Клетка 1 отпадъци за предходен период.
Днес акцент в политиките на ЕС са климатичните промени и поетапно преминаване към кръгова икономика, целяща ограничаването на отпадъците до минимум. Това от своя страна ще намали екологичното замърсяване, ще засили иновациите и конкурентоспособността и ще облекчи проблемите с набавянето на суровини. Важно е да разберем, че промяната започва от осъзнатата ни гражданска отговорност за състоянието на околната среда и че е време да преминем към активни действия за разделно събиране на отпадъците.
Последни коментари