Нинова: Оставаме опозиция като ясна алтернатива на управлението

ninova

Коментар на лидерът на БСП Корнелия Нинова по повод приетото Извънредно положение в страната. Ето какво каза тя.

„Първоначалното предложение на правителството не бе приемливо – извънредно положение без срок, както искаше Борисов, крие риск. Трябва да има срок на извънредното положение. Ние искахме един месец срок и то беше прието. Второто ни искане беше там, където е записано, че Народното събрание упълномощава МС да вземе всички необходими мерки, тези мерки да бъдат ограничени съгласно чл.57, ал. 3 от Конституцията.

Обратното би означавало, че суспендираме Конституцията и нарушаваме права, които са залегнали като абсолютни и изконни. Когато се приеха тези наши две предложения, тогава подкрепихме решението за извънредно положение – иначе не бихме“. От БСП настоявахме за гаранции, защото срокът е много важен и след него министър-председателят ще докладва в Народното събрание какво се е случило в този период. След това народните представители ще могат да оценят и да вземат решение дали има нужда да се удължава извънредното положение.

 

Потвърждавам думите си от преди няколко дни, че премиерът трябва да говори по-малко за сметка на специалистите и експертите. Извинявам се за езика, но тогава той каза: „Някаква гад пусна този вирус и ние никога няма да разберем кой беше това“. Създава паника и оставя погрешни внушения у хората.

 

Разбира се, че ние оставаме опозиция. Ще видите, че тази криза ще покаже това, което 3 години правихме като опозиция – показвахме, че правителството не умее да управлява здравната система. Оставаме на тези позиции, предлагаме и алтернатива, но в историята на една държава има моменти, в които трябва да се излезе от тяснопартийното говорене. Трябва да намерим разум, да намерим спокойствие и отговорност, всички заедно, когато народът е изложен на опасност. От ПГ на „БСП за България” направихме разделение в три професионални групи. Едната трябва да предложи мерки в социалната сфера, а останалите две – във финансовата и икономическата.

 

Болниците не трябва да бъдат търговски дружества, това е принципна наша позиция. Ще намерим юридическата форма за това частните болници да се включат. Но те не могат да седят и наблюдават безучастно тази трагедия. Това е моралното измерение, което би трябвало да ги накара да се включват в цялата мащабна акция в здравеопазването. Ще се наложат много разходи и ако са верни думите на управляващите, че има излишъци, то трябва оттам да се заделят средства. Едно от исканията, които днес поставихме пред премиера и той прие от трибуната – да спре да харчи сам парите на народа, да влезе в парламента и да внесе актуализация на бюджета. Европейската комисия днес обяви европейско финансиране и възможност да се ползват средства от фондовете за последствията от коронавируса. Трябва бързо да се уреди законодателството и то да стане възможно най-добро за лекари, сестри и пациенти. Само преди седмица те протестираха заради ниските си заплати и се надявам управляващите най – после да са узрели за тази идея, че медиците не могат да работят с 600лв. Трябва да се намери начин да им се увеличат заплатите. Някои от тях вече напускат. 4-годишните им усилия и протести доказаха, че лекарите и медицинските сестри са били прави в исканията си.

 

Нужно е да се направи разумен и трезв анализ кои браншове ще бъдат най-засегнати от кризата, какви компенсации могат да се допуснат и какво законодателство им е необходимо. Преди три дни от БСП изпратихме до българските работодателски организации писма с молба за анализ кои отрасли са най-потърпевши и какво е нужно да направим, за да им помогнем. Те вече правят този анализ и очакваме техните съвети и препоръки към нас политиците. Докато днес наказанията на хора, неспазващи карантина, са се увеличили на 10хил. лв., глобата за спекуланти, които увеличават цените неправомерно и издевателстват над българските граждани е 100 лв. Правителството не направи нито едно предложение да промени това наказание. БСП ще внесе предложение за увеличаване на наказанията и за спекулата. Усеща се спекула – засега на необходими медицинските изделия, но допускам, че в пика на кризата ще има спекула и с хранителни продукти.

 

Презапасяването с хранителни продукти е абсолютно излишно от гледна точка на данните за възможностите на българското производство. Най – сериозните и спешни мерки още не са взети. Щях да се радвам, ако министър -председателят беше наложил мораториум за частните съдебни изпълнители за времето на извънредното положение, както и да се отложат плащанията по ипотечните кредити, отлагане на сметките за ток, парно и вода. Трябва отсега да мислим за последствията, защото ще дойде този момент с икономическия и социален удар – хора ще останат без работа, няма да им стигат заплати и пенсии.

 

Никой не говори за Държавния резерв – трети път поставям този въпрос. Трябва да се каже какви наличности има там и да се отвори резервът, ако има нужди от стоки, които нямаме.“

You may also like...